Akcesoria potrzebne do zrobienia udanego grilla

org

Grillowanie posiada w obecnych czasach nie tylko wymiar imprezowy, lecz coraz częściej kojarzy nam się z rodziną i tradycją. Jest to bowiem jeden z łatwiejszych sposobów na zebranie całej familii przy jednym stole oraz miła propozycja spędzenia wolnego czasu. Punktem centralnym takiego spotkania jest oczywiście grill – czego więc nie może zabraknąć w naszym ogrodzie, kiedy decydujemy się na potrawy z rusztu?

Węgiel i podpałka – czasami nasze mózgi pracują w niewyjaśniony dla nas sposób. Wyciągnęliśmy grilla, wyczyściliśmy, przygotowaliśmy mnóstwo jedzenia, żeby na koniec przekonać się, że zapomnieliśmy o węglu. Jeden worek brykietu z powodzeniem wystarczy na cały wieczór biesiadowania, zatem nie powinniśmy się martwić, że go nam zabraknie, jeśli już go kupiliśmy. Pamiętajmy także o rozpałce – naturalnej lub w płynie – gdyż rozpalanie węgla bez niej może wydłużyć oczekiwanie na jedzenie o kilka godzin, jeśli zajmie się tym niedoświadczony użytkownik.

Talerzyki, sztućce i kubeczki – oczywiście można na grilla przygotować zwyczajną zastawę stołową, tylko po co? Piętrzące się stosy talerzy będą tylko przypominały gospodarzom o czekającym ich obowiązku zmywania, zaś jeśli wybierzemy papierowe lub plastikowe naczynia, wówczas każdy będzie się mógł cieszyć beztroskim wieczorem bez konieczności odbiegania myślami w czekające ich nieprzyjemne zadania. Plusem jest również szeroki wybór wzorów takich produktów, pozwolą one wprowadzić akcent humorystyczny na każdą imprezę.

Tacki na grilla – aluminiowe tacki nie są niezbędne podczas grillowania, jednak zdecydowanie się przydają. Wielokrotnie używany ruszt po pewnym czasie pokrywa się przypalonym tłuszczem i sadzą, i nie stanowi najbardziej apetycznego widoku podczas gotowania. Można go oczywiście wyczyścić, jednak zabieg ten powinien być wykonywany każdorazowo po grillowaniu, co jest niestety trudnym zadaniem. Tacki z aluminium posiadają natomiast specjalne otwory, które umożliwiają odprowadzanie tłuszczu, a jednocześnie uniemożliwiają kontakt z zasmoloną kratką rusztu. Mięso i warzywa przygotowywane na tych tackach będą pyszne i apetycznie wyglądające.

Odpowiednie sztućce – sztućce do grillowania różnią się od zwykłych przede wszystkim wielkością, ale także funkcjami. Dużym widelcem o wiele łatwiej i szybciej przewrócimy skwierczącą karkówkę, kiełbasę, lub nadziewane warzywa. Dostępne są także specjalne szczypce, które sprawią, że bez problemu przeniesiemy mięso na talerz, nie ryzykując upuszczeniem go na ziemię.

Zamykane ruszty – alternatywa dla aluminiowych tacek, najczęściej wykorzystywana w przypadku grillowania ryb lub warzyw. W celu przełożenia jedzenia na talerze wystarczy zdjąć cały ruszt i postawić go na stole. Opcja ta jest bardzo wygodna, estetyczna i zdrowa (podobnie jak wcześniej nie musimy korzystać z zasmolonego rusztu grilla). Produkt sprawdza się także przy licznych drobnych warzywach lub pieczarkach, których ściąganie sztuka po sztuce zajęłoby wiele czasu.

Dozownik z wodą – mięso na grillu ma się robić na żarze, a nie na ogniu. Dlatego należy kontrolować cały czas spalanie węgla. Kiedy tylko pojawią się małe języczki ognia, należy je delikatnie skropić wodą, aby przygasły. Nie należy jednak przesadzać z ilością płynu, nie chcemy przecież zakończyć grilla w jego najciekawszym momencie.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem budowlanym Castorama oferującym szeroki wybór akcesoriów na grilla.