Czy wiesz, że…

Co to jest wspólna polityka rybołówstwa?

Wspólna polityka rybołówstwa (WPRyb) to zestaw przepisów uchwalonych na szczeblu UE. Ryby to zasób wspólny dla wszystkich. Zasób, który swobodnie przemieszcza się przez granice. Rybacy muszą podążać za rybami, dlatego przepisy regulujące korzystanie z łowisk zostały ustalone przez rządy 27 krajów UE.

Dlaczego konieczna jest reforma WPRyb?

Wspólna polityka rybołówstwa zawsze zawierała przepisy nakazujące ochronę ryb, jednak starania podejmowane w tym zakresie okazały się niewystarczające. Dzięki reformie europejskie rybołówstwo stanie się naprawdę zrównoważone – pod względem środowiskowym, społecznym i ekonomicznym.

Co zmieni reforma?

Nowe przepisy mają odwrócić tendencję spadkową zasobności łowisk i uzdrowić środowisko morskie. Morze, które będzie w stanie zapewnić stabilne dostawy żywności w dłuższej perspektywie, oznacza nowy okres prosperity dla sektora rybołówstwa.

Z jak poważnym problemem mamy do czynienia?

Problem jest bardzo poważny. Z każdych 4 łowisk 3 są przełowione: 82 % łowisk śródziemnomorskich i 63 % łowisk atlantyckich.

Co to jest zrównoważone rybołówstwo?

Rybołówstwo uznaje się za zrównoważone, jeśli nie zagraża ono zdolności reprodukcyjnej zasobów rybnych. Ryby i owoce morza to surowce odnawialne. Wystarczy jedynie nimi odpowiednio zarządzać.

Co to są odrzuty?

Odrzuty to niepożądane ryby i inne stworzenia morskie chwytane w sieci razem z rybami i wyrzucane z powrotem do morza, najczęściej już martwe lub ranne, jako odpad.

Co to jest akwakultura?

Akwakultura to hodowla ryb oraz mięczaków i skorupiaków w wodzie słonej lub słodkiej.

Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?

Nowe przepisy wejdą w życie po przegłosowaniu propozycji rządy państw członkowskich UE i Parlament Europejski. Zasady te będą wdrażane stopniowo, aby dać branży czas na dostosowanie się do nowych warunków. Reforma wyznacza jednak termin docelowy.

Co mogę zrobić, aby wesprzeć zrównoważone rybołówstwo?

Zawsze pytaj dostawcę o pochodzenie danej ryby. Informacje o stanie zasobów rybnych można też znaleźć w odpowiednich przewodnikach. Kupuj różne ryby i owoce morza, których pochodzenie z dobrze zarządzanych źródeł jest potwierdzone.

Czy mam jeść mniej ryb?

Nie, ale na pewno warto zwiększyć różnorodność kupowanych ryb, odkrywać nowe smaki i sposoby przyrządzania. Przekonasz się, że wszystkie ryby są pyszne i łatwe w przyrządzaniu.