Grillowanie zawsze na czasie! Jakie akcesoria warto mieć w zanadrzu?

ico1_budowa_grilla_ogrodowego

Grillowanie to świetny sposób na wypoczynek na świeżym powietrzu, spotkanie ze znajomymi i smaczny posiłek w jednym. Aby przyrządzanie potraw na grillu nie przysporzyło problemów, warto zaopatrzyć się  zestaw podstawowych akcesoriów.

Szczypce, łopatka, widelec

Absolutnie koniecznym wyposażeniem każdego miłośnika grillowanych potraw jest zestaw sztućców. Dzięki nim wygodnie przewrócimy opiekające się na ruszcie plasterki karkówki, czy też ściągniemy gorące kiełbaski bez ryzyka poparzenia się. Wybierając szczypce, łopatkę oraz widelec do grilla, warto zwrócić uwagę na ich wykonanie. Dobrze jest zainwestować w przybory wykonane ze stali szlachetnej, zaopatrzone w wygodną rączkę z nienagrzewającego się materiału. Rękojeść powinna dobrze leżeć w dłoni, a całe narzędzie nie powinno uginać się pod ciężarem podnoszonego kawałka mięsa. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek, takich jak wpadnięcie potrawy do żaru, czy też upuszczenie jej na ziemię. Przydatne okazać się mogą także szpikulce do szaszłyków wielorazowego użytku – z powodzeniem zastąpią one drewniane wykałaczki, które mają tendencję do przypalania się i łamania. Niektóre firmy produkują szpikulce do szaszłyków ze stali nierdzewnej, wyposażone dodatkowo w nienagrzewającą się rączkę, co znacznie ułatwia zdejmowanie ich z rusztu. Dla wprawnego kucharza nie będzie tajemnicą także przeznaczenie silikonowego pędzelka do smarowania mięsa oliwą, czy też marynatą. Kupując zestaw przyborów do grillowania, warto zwrócić uwagę na sposób ich wieszania, tak aby zawsze były pod ręką.

Kosze i opiekacze

Oprócz tradycyjnych kiełbasek, kaszanki i plastrów karkówki, coraz częściej przygotowujemy na grillu ryby i warzywa. Tak urozmaicone menu wymaga dodatkowego wyposażenia. Specjalnie zaprojektowane do grillowania ryb opiekacze pomieścić mogą jedną, dwie lub nawet trzy sztuki. Dzięki nim delikatne mięso nie rozpadnie się, a jego zdjęcie z gorącego rusztu będzie szybkie i bezproblemowe. Również kosze do przyrządzania warzyw wyposażone są w rączkę z nienagrzewającego się materiału – dzięki nim upieczemy ziemniaki, cukinię, bakłażana, czy też paprykę. Stabilność konstrukcji pozwoli także na przygotowanie warzyw faszerowanych. Kosze i opiekacze na grilla to nieodzowny atrybut wszystkich grillujących wegetarian, choć docenią je także miłośnicy ryb oraz bardziej skomplikowanych potraw mięsnych z rusztu.

Tacki i stoliki

Wygodne grillowanie wymaga także miejsca na przygotowane potrawy. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup stolika kompatybilnego z grillem; dodatkowo wyposażony w półeczkę oraz haczyki na sztućce, pozwoli sprawnie posługiwać się rusztem. Przydatne okazać się mogą również różnego rodzaju tacki – zarówno te aluminiowe, przeznaczone do układania na ruszcie, jak i drewniane, plastikowe czy szklane, pozwalające elegancko podać upieczone specjały.

Aby grillowanie było bezpieczne i wygodne, warto wyposażyć się w podstawowe akcesoria, takie jak sztućce na długich trzonkach, kosze na warzywa, opiekacze do ryb, tacki oraz stolik roboczy. Tak przygotowani będziemy w stanie wyczarować na grillu każdą potrawę!