Jaką deskę do krojenia wybrać?

Jaką deskę do krojenia wybrać

Wybór właściwej deski do krojenia ma wbrew pozorom znaczny wpływ na komfort pracy w kuchni. Dlatego przed zakupem nowego zestawu desek warto dobrze się zastanowić.

Bez wątpienia najlepszym i najbardziej popularnym materiałem wykorzystywanym do produkcji desek jest drewno, które nie tylko bardzo dobrze prezentuje się na kuchennym stole, ale także chroni noże przed szybkim tępieniem. Co więcej, zdolność do szybkiego oddawania wilgoci oraz zawarte w niektórych jego gatunkach (m. in. buk, dąb) związki chemiczne powodują, że drewniane deski do krojenia stanowią środowisko nieprzyjazne dla rozwoju bakterii.

Warto zwrócić uwagę na gatunek drewna, z jakiego deska została wykonana. Obowiązuje tu prosta zasada: im twardsze drewno, tym lepsza deska (i tym droższa, niestety). Za najtwardsze uchodzą następują następujące gatunki: heban, kokos, gwajak, buk, grab, grochodrzew, palisander, cis, dąb, jesion, grusza, akacja, wiśnia. Deski do krojenia wykonane z wymienionych materiałów dają gwarancję jakości: są bardzo trwałe, a ich wygląd cieszy oko.

Niestety, drewniane deski nie są pozbawione wad. Największą jest wchłanianie zapachów i kolorów, co jest nieestetyczne i niehigieniczne (jako receptę na ten problem niektórzy zalecają  konserwację przy użyciu soli). Poza tym desek tych nie można myć w zmywarkach, ponieważ nadmierne nasiąkanie wodą niszczy drewno.

Na tle desek drewnianych nieco lepiej wyglądają deski bambusowe, wykonane ze specjalnie sprasowanej trawy. Mają one mniejszą skłonność do nasiąkania, ponieważ wspomniana trwa jest ułożona poprzecznie w stosunku do kierunku krojenia. Deski te nie ustępują twardością drewnianym, a równocześnie ich cena jest bardziej konkurencyjna, co przekłada się na wzrost ich popularności.

Obecnie bardzo rozpowszechnione są także plastikowe deski do krojenia, produkowane zazwyczaj z polietylenu. W przeciwieństwie do desek drewnianych nie wchłaniają zapachów ani kolorów, można je myć przy pomocy chemicznych płynów, są też odporne na wysokie temperatury. Minusem są natomiast rowki powstające na tych deskach w wyniku ich użytkowania – mogą się w nich rozwinąć bakterie. Poza tym zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że „odkrojone” kawałki plastiku znajdą się na naszym talerzu.

Osobną grupę stanowią deski szklane i marmurowe, w przypadku których za wyjątkową twardość płacimy szybkim tępieniem się noży. Deski szklane ze względu na śliskość i możliwość wytrącania się drobinek szkła uchodzą za niezbyt bezpieczne. Z kolei w przypadku marmurowych desek do krojenia zaleca się korzystanie z noży ceramicznych. W tym wypadku mankamentem będzie jednak wysoka cena tychże noży.

Niezależnie od tego na jakie deski do krojenia się zdecydujemy, powinniśmy zawsze pamiętać o ich właściwej konserwacji. W przypadku desek drewnianych sposobem na zapachy i bakterie może być przetarcie ich przepołowioną cytryną, w przypadku plastikowych i innych – niezbędne jest użycie środków chemicznych.