Na stole powinny zawsze gościć dania z ryb

http://natalerzudietetyka.blogspot.com/

Ryby są nie tylko smaczne, lecz również bardzo zdrowe – stanowią cenne źródło białka, tłuszczu oraz witamin i minerałów. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

W skład ryb wchodzi tłuszcz, woda oraz białko. Chude ryby takie, jak chociażby dorsz czy szczupak zawierają do 1 procenta tłuszczu, średnio tłuste, na przykład karp czy płotka, do 5 procent, natomiast tłuste, między innymi łosoś oraz makrela, ponad 5 procent. Za rekordzistę uznaje się węgorza, który zawiera około 25 procent tłuszczu.
W rybach oprócz kwasów nasyconych występują również kwasy nienasycone, w tym między innymi kwasy omega – 3. Są one odpowiedzialne za wzmacnianie odporności i łagodzenie procesów zapalnych. Długofalowo mogą one również zapobiegać miażdżycy, nadciśnieniu czy chorobom układu krążenia. To nie koniec ich zalet – ryby wpływają pozytywnie także na wzrok, wspomagają rozwój płodu i dziecka, poprawiają pamięć oraz zdolności umysłowe, posiadają właściwości przeciwzapalne i posiadają działanie antydepresyjne.

Jeszcze więcej na temat tego dlaczego warto jeść ryby znajdziesz w podobnym artykule na stronie fitvital.
Jeżeli chodzi o sposób przyrządzania, najzdrowsze są ryby pieczone w folii, na elektrycznym grillu lub gotowane na parze. 150 gramów pieczonego dorsza posiada jedynie 110 kalorii, a co więcej – dostarcza nam dzienną porcję jodu, który odpowiedzialny jest za przyspieszanie procesu przemiany materii. W czasie odchudzania jadłospis warto wzbogacić o tłuste ryby morskie – zawarte w nim tłuszcze hamują apetyt. Za najmniej zdrowe uznaje się natomiast ryby wędzone, a w szczególności ich skórę.
Ryby podawać można dzieciom od około 2 – 3 roku życia (o ile nie występują objawy nietolerancji pokarmowej). Pamiętajmy, by nie podawać naszym pociechom ryb marynowanych oraz z puszki.