Niech w Twojej kuchni zagości łosoś!

salmon-518032_1280

Jeśli zależy nam nie tylko na dobrym samopoczuciu, ale przede wszystkim zdrowiu warto byśmy włączyli na stałe do swojego menu ryby. Specjaliści zachęcają, by wybierać przede wszystkim te najbardziej tłuste, jak na przykład łosoś. Ma to związek z ich niezwykłymi właściwościami oraz dobroczynnym wpływem na wiele ważnych układów, jak chociażby układ nerwowy, sercowo – naczyniowy, a także narządów jak: mózg czy oczy.

Dlaczego warto jadać tłuste ryby?

Specjaliści od dietetyki i żywienia, już od dawna zachęcają nas do częstszego spożywania ryb, szczególnie tłustych. Zapewniają jednocześnie, że nie musimy obawiać się przez to o swoją sylwetkę, gdyż zawarty w rybach tłuszcz posiada w swoim składzie witaminy: D – wpływającą na właściwą mineralizację kości oraz A – która wspiera nasze oczy. W tłuszczu rybim znajduje się także jod – istotny dla prawidłowej pracy układu hormonalnego oraz tarczycy. Wpływa on także na niezakłócone funkcjonowanie układu nerwowego oraz mózgu. Tłuszcz rybi dostarcza nam też selenu – wspierającego naszą walkę z wolnymi rodnikami. Są w nim też zawarte wapń, fosfor i magnez – niezbędne dla prawidłowej pracy układu nerwowego i mięśniowego. Tłuste ryby to także dobre źródło łatwo przyswajalnego białka – budulca mięśni.

Jaka ryba najlepsza?

Specjaliści nie mają wątpliwości co do tego, że najbardziej korzystny wpływ na nasze zdrowie, ma łosoś. To najtłustsza z ryb morskich. Jego mięso to doskonałe źródło wielonasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Żaden inny gatunek ryb morskich nie zawiera go w takiej ilości. Zaledwie 2 porcje łososia tygodniowo (po 100g) pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwas omega – 3 w przypadku osób ze schorzeniami sercowymi. Ryba ta powinna też zagościć w diecie osób, które chcą uniknąć takich groźnych schorzeń jak miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca. Jest to możliwe, gdyż łosoś świetnie radzi sobie z obniżeniem krzepliwości i ciśnienia krwi. Dzięki systematycznemu spożywaniu tej ryby – w dowolnej postaci – możemy też być pewnymi mocnych i silnych kości.

Łosoś na tysiąc i jeden sposobów

Łosoś to dość popularna i chętnie jadana, a jednocześnie najbardziej tłusta ryba morska. Sporą zaletą tej ryby, jest stosunkowo niewielka ilość ości. Cenimy ja także za sporą uniwersalność. Łososia można jeść na wiele różnych sposobów za każdym razem cieszą się jego niepowtarzalnym smakiem i delikatnym mięsem. Łosoś to ryba, którą można jadać na ciepło i traktować jako danie główne obiadowe lub serwować w wersji przegryzki. Wędzony łosoś z kolei to idealny sposób na urozmaicenie smaku sałatki warzywnej. Wybornie smakuje także jako dodatek do omleta lub wrzucony na świeże chrupiące pieczywo. W ofercie niektórych marketów – jak na przykład sieci Makro – znajdziemy też gotowe roladki z łososia wędzone, które sprawdzą się w roli pysznej przystawki lub smacznej przekąski. Wędzony łosoś to także idealny składnik do różnego rodzaju past rybnych, które przyrządzone w domu stanowią o wiele zdrowszy odpowiednik tych gotowych dostępnych w marketach.

Zobacz łososia norweskiego w Makro: https://www.makro.pl/swiat-produktow/ryby-makro/ryby-wedzone/losos