Wiem, co zamawiam – klasyczna kuchnia włoska!

Z czym polskiemu laikowi skojarzą się włoskie smaki? Nie ma co ukrywać – będzie to pizza i makaron. Gdyby tak jednak w rzeczywistości wyglądała włoska sztuka kulinarna, nie byłaby określana mianem jednej z najlepszych i najbogatszych smakowo kuchni na świecie. Jakie tajemnice skrywa więc klasyczna kuchnia włoska i co mieszkańcy słonecznej Italii jedzą na obiad?

Włoski obiad

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wiedzieć, że pełny włoski obiad składa się z kilku dań. Najbardziej skromny jest dwu – trzydaniowy posiłek. Tradycją jest podawanie na obiad sześciu różnych dań. Po pierwsze – antipasti, czyli przystawka to zakąski, które nie są sycące. Ich zadanie polega na pobudzeniu apetytu. Właściwe danie, które Włosi określają jako primi piatti, to pasta, risotto, polenta, gnocchi albo zupa. Drugie danie, które traktowane jest jako danie główne, to secondo piatto ewentualnie piatto di mezzo. Podaje się wtedy owoce morza, mięso, drób, dziczyznę, omlety. Mogą także być serwowane gotowane sery lub dania warzywne. Wymienionym potrawom towarzyszy contorno, czyli dodatki takie jak surowe warzywa, ryż lub sałatki. Kolejnymi daniami, jakie spożywają Włosi są fromaggio czyli sery, frutta – świeże owoce. Może być także deser określany jako dolce i digestivo, a w tym wino, grappa, brandy albo likiery. Czy taki obiad można zjeść w Polsce?

Włoski obiad w polskiej restauracji

W Polsce są restauracje, które szczycą się serwowaniem tradycyjnych dań kuchni włoskiej. Aby zamówić i zjeść prawdziwie włoski obiad, należy poznać kilka zasadniczych pojęć, by wiedzieć, co zamawiać. I tak pasta po włosku znaczy makaron, który jest wynalazkiem kuchni słonecznej Italii. Kolorowy makaron jest naturalnie barwiony, a jego kolor wynika z takich dodatków jak między innymi szpinak, pietruszka, pomidory, papryka, marchewka, grzyby czy kurkuma. Najbardziej popularny w Polsce jest makaron typu spaghetti. Jest to cienka, długa i krucha nitka. W polskich restauracjach znany jest także gatunek penne (cięte rurki), penne rigatte – rurki są mniejsze i cieńsze, farfalle czyli motylki, lasagne – płaski, prostokątny płat rozwałkowanego ciasta, fusilli – świderki, tagliatelle – płaskie wstążki zwijane w kłębki, conchiglioni – duże muszle, które po ugotowaniu są napełniane farszem, cannelloni – grube, proste rurki wypełnione farszem, rotelle, czyli miniaturowe koła samochodowe, orzo podobny do ryżu, castellane – czyli małe muszelki oraz riccioli – grube spiralki.
Risotto może być warzywne lub mięsne, najczęściej z dodatkiem kurczaka. Tę tradycyjną włoską potrawę przyrządza się na bazie smażonego ryżu razem z cebulą lub czosnkiem, następnie duszonego w winie i rosole z dodatkiem szafranu i soli. Polenta to nic innego jak potrawa z mąki kukurydzianej, soli i wody, którą się smaży lub grilluje z dodatkami sosów. Włoskie gnocchi to po prostu kluski podobne do polskich kopytek. A zupa włoska… Zupy są najczęściej kremowe o wielu subtelnych i ciekawych smakach. Choć podobno, kto nie spróbował tradycyjnej toskańskiej ribollity, ten nie jadł włoskiej zupy. Aby posiłek był pełny, nie można pominąć tradycyjnych włoskich serów. Podaje się między innymi ricottę, mozzarellę, gorgonzolę. Tradycyjnym deserem włoskim serwowanym w polskich restauracjach jest natomiast popularne tiramisu czy panna cotta (gotowana śmietanka o waniliowym smaku z dodatkiem musu owocowego z malin lub truskawek) oraz lody… Włosi do obiadu piją grappę – tradycyjną wódkę, która powstaje z wytłoczyn winogronowych, wino w dużych ilościach, a po obiedzie kawę. Najczęściej jest to espresso.

140915_900x750_how_to_eat_pizza_v32

Nie sposób jest wymienić wszystkie smaki i dania kuchni włoskiej. Dla Włochów gotowanie jest niemal swoistą religią. Kuchnia włoska zachwyca więc swoją różnorodnością i oryginalnością. Dlatego warto spróbować tradycyjnych dań, na przykład zamawiając jedzenie online na jednym z serwisów takich jak pyszne.pl.