Zupa rybna- jak przyrządzić ją dobrze?

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

Zupa rybna to prawdziwy przysmak i rarytas. Powinna być właściwie gotowana i doprawiona tak, aby dodatki idealnie pasowały do gatunków wykorzystanych ryb.

 

Z czego bierze się zapach?

Zupa rybna charakteryzuje się bardzo intensywnym, jednym w swoim rodzaju zapachem. Mylą się ci, którzy myślą, że jego źródłem jest świeże, rybie mięso. Oczywiście ma ono niebagatelne znaczenie, jednak najważniejsze są ości. To ich gotowanie podobnie jak w przypadku kości wieprzowych wpływa pozytywnie na wywar. Staje się on bardzo aromatyczny i lekko gęstnieje.

 

Jakie ryby wybrać?

Jeśli chodzi o gatunki ryb nie ma żadnych ograniczeń. W zupie rybnej możemy mieszać mięso ryb morskich i śródlądowych. Bardzo popularne jest również stosowanie charakterystycznie smakujących owoców morza takich jak krewetki, langustynki czy małże. Najważniejsze jest, jednak to, aby ryby byłe świeże.

 

Sam wywar rybny ugotować można również na tak zwanych odpadkach, czyli głowach, kręgosłupach czy płetwach. Przed gotowaniem należy je jednak pokroić, dzięki temu oddadzą w pełni cały swój smak. W tym przypadku bardzo ważne jest usuniecie oczu u skrzeli. Jeśli tego nie zrobimy zupa zyska nieprzyjemny, gorzki posmak.

 

Ile trwa gotowanie?

W przeciwieństwie do tradycyjnego bulionu wieprzowego lub drobiowego rybny gotuje się bardzo krótko. Mięso ryby można bardzo szybko rozgotować a owoce morza przegotować powodując ich twardnienie. Ryb nie gotujemy więc więcej niż kilkanaście minut.

 

Jeśli do gotowania wywaru używamy różnych gatunków ryb powinniśmy znać ich mięso i czas gotowania. Ryby gotujące się najwolniej dodajemy na początku. Te natomiast, które rozpadają się już po kilku minutach wrzucamy dopiero pod koniec gotowania.

 

Zupy rybne przygotowywane są w dwóch różnych wariantach. Pierwszy z nich to długie i powolne gotowanie resztek rybnych w celu uzyskania oczekiwanego smaku i aromatu. Dopiero na końcu do zupy dodajemy mięsa szlachetnych ryb.

 

Drugie rozwiązanie to wywar jarzynowy dopiero na końcu „doprawiony” rybim mięsem.

 

Warto wiedzieć, że pierwsza opcja wymaga poświecenia znaczenie większej ilości czasu. Jest, jednak bardziej esencjonalna i smaczniejsza.

 

Przepisy na zupy rybne znajdziesz na blogu Zakochane w zupach:http://zakochanewzupach.pl/tag/rybna/